Yeşillendirir Ruhunu; Yalova

0
50

Yeşilin tonlarıyla dans etmek, denizin dinginliği şurada kalsın akarsunun çoşkusuyla huzur bulmak için İstanbul-Bursa-Kocaeli üçgeninin ortasındaki küçücük şehirdir Yalova… Google maps in yardımcı olacağı (akarsu ve kamp alanları için) ve levhalarla bulabileceğiniz (termal ve safran alabalık tesisleri için ) gezilecek yerlere gidilirken yanınızda bulunması gerekenleri yazacağım…

Sudüşen ve Çifte Şelale sizi büyülemeye yetecektir. Çifte şelale; yürüyüş parkuru ardından ulaşacağınız sıçrayan damlalarla ruhunuzu yıkayacağınız bir yer, pikniklik malzemeler getirip (ateş yakmak yasak) uzun ağaçlar altında serinleyebileceğiniz gibi, şelale alanı içerisinde bir çok restaurant da bulunmakta öyle ki bir tanesinde ayakkabıları çıkarıp buz gibi akarsuyun içinde keyif yapabilirsiniz.

Su düşen şelalesi ve yakınındaki saklı göl ise daha doğal bir dünya sunuyor. Şelaleye giriş yapılan kapıdan 2-3 dk yürüyerek karşınıza çıkan manzara mutluluk verici lakin şelalenin bir kaç km ötesindeki saklı göl tam anlamıyla şahane.. Çadırınızı ya da en azından kilim sandviç içeceğinizi alarak doğadaki sesten gayrısını duymamak şifa kaynağı!

Önerilen içerik: Vizesiz gidilen ülkeler 2019

Çifte şelaleye giderken termalden şelale yoluna sapınca karşınıza çıkan ilk gözlemecide kesinlikle mola verin.Yaşlı amaca ve teyzenin aynı zamanda evi de olan envai çeşit meyve sebze ekip taze taze size ikram ettiği -biz artık direkt ağaçlara dadanıyoruz- dağ suyu, lezzetli ayranı ve otlu gözlemesiyle sizi mest edecek.

Yeşile doymak için Yeşilvadi alabalık tesisi ve Safran Alabalık tesisleri de sizi cezbedecektir. Ağaçlar altında dere kenarında tam hafta sonu dinlenmek isteyenler için bir adres…Yeşil deyip de termalden söz etmemek tabiki olmaz Atatürk’ün Carlevy Levi den esinlenerek düzenlettirdiği bu yer binlerce yıllık ağaçların ev sahibi… Ve yeşilin kıymetini de vurgalayan atamızın yürüyen köşkü..

.(Ağacı kesmek yerine taşınan köşk) Mutlaka bir dere kenarında ağaçların altında olan ve doğal ceviz reçellerinin tadına bakabileceğiniz kahvaltı mekanları bulabilirsiniz.(Başka bir dünya kahvaltı evi favorimdir) Ayrıca her yıl Ağustos ayında düzenlenen Açık hava sinemaları etkinliğine denk gelebilirseniz yeşilçam filmlerini çekirdek eşliğinde nostaljik bir tat da yaşayabilirsiniz. Karaköy’ün bir miniği olan sokaklarımızdan bir kahve almayı ihmal etmeyiniz…

Ruhunuzun yeşillenmesi için Yalova’dan bekleniyorsunuz…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yapınız
Lütfen adınızı giriniz

Enter Captcha Here : *

Reload Image