Türkiye’deki En İyi 10 Kamp Alanı

5
316

Kampa gitmeyi çok istiyorum ama kampa nasıl gidilir?

Eğer doğanın seni çağırdığını hissediyorsan; iş stresi, okul yoğunluğu ya da sorumluluklarının artık boğazına düğümlendiğini ve kendisi sıfırlaman gerektiğini hissediyorsan, bu nokta muhtemelen senin kampa ilk başlangıç noktan olacaktır.

Kampçılıkta sürdürülebilirlik nedir?

Çoğu kampçı insanın hafta içi iş, okul, çocuk v.b. gibi sorumlulukları olduğundan dolayı aslında sürdürebilirliği zor bir aktivite gibi gözükebilir. Özellikle hafta içine temizlenmesi gereken bir ev, çamaşır, ütü ve bulaşık var ise.

Fakat bir süre sonra bu psikolojik tatmin sizi o kadar ele geçirecek ki. Hafta sonunuzu komple dolduran o işlerin aslında iş olmadığını, hafta içi de halledelebilir olduğunu görecek ve bir sonraki rotanızdaki kamp alanınıza odaklanacaksınız. Bütün hafta boş vakitlerinizde bu kamp alanlarını araştırarak en güzelini en iyisini bulmak isteyeceksiniz.

Türkiye’deki En İyi 10 Kamp Alanı’nı sizler için derledim.

1. Kelebekler Vadisi

İlk sırada Kelebekler Vadisi’ni görünce “hadi ama dostum c’mon çok klişe” diyen okurlarım olabilir. Fakat doğal güzellikleri ve kaplan desenli kelebekleri ile kalbimi feth eden bir doğa harikasıdır, Kelebekler Vadisi.

Bu eşsiz güzellik, üniversite organizasyon gruplarının da 1 numaralı durağıdır. Yaz döneminde sabah kahvaltısı ve akşam yemeği dahil olacak şekilde 100 – 150 TL arasında olan bir ücretlendirme sistemi mevcuttur.

Vadi inanılmaz derecede güzel olup, yabancı gruplarında ilgi odağındadır. Çeşitli meslek ve hobi gruplarından insanların bu kamp alanını tercih ettiğini sizde gözlemleyeceksinizdir.

Sosyal ve tesis olarak da oldukça iyi durumda olan bu kamp alanı Türkiye’nin en gözde yeridir diyebiliriz.

Detaylı bilgi ve rezervasyon için kendi web sitesini inceleyebilirsiniz.

http://yenikelebeklervadisi.org/V2/

2. Cunda (Alibeyköy) Adası – Ada Kamping

Cunda Adasına yolu düşenler bu ada için yeryüzündeki cennet ifadesini her daim kullanmıştır. Eğer ki sizde gittiyseniz buradaki hava ve suyun – ekmek ile peynirin bile insana farklı geldiğini mutlaka hissetmişsinizdir.

Hele hele bir de güneşi bir sevdiğinizle batırdıysanız sizden şanslısı yok diyebiliriz. Bu tesis en güzel ve özel kılan şeylerden bir tanesi mükemmel manzarası. Bunun yanı sıra artıları da saymakla bitmeyecek cinsten; merkeze kolay ulaşım, şık ve güzel restorant, temiz ve kullanılabilir tesis imkanları, temiz lavabo ve temiz tuvaletler.

Üstelik organizasyon konusunda da oldukça iyiler. Çadırlarda elektrik imkanı sunuluyor. Eğer araç yeri kiralamak isterseniz de hemen araç park yeriniz organize ediliyor.

Detaylı bilgi ve rezervasyon için kendi web sitesini inceleyebilirsiniz.

http://www.adacamping.com/

Öneri: Cunda gezimizden kısa kısa notlar

3. Bozcaada Kamp Alanı

Bilinçaltımda Bozcaada Kamp Alanı nedense bir bayram yeri gibi canlanıyor. Lüks, klimalı jakuzili otelleri bir kenara bırakıp doğanın içine karışmak ve mutluluğu her zerrenizde hissetmek böyle bir duygu olsa gerek. “Bayram yeri” gibi hissetmek.

Tuvalet ve lavabo konusunda bugüne kadar gittiğim kamp yerlerinin en iyisi olduğu için Türkiye’deki En İyi Kamp Alanları Listemin ilk sıralarında yer vermek istedim. Temiz ve geniş ortak kullanım alanları ve akşam esintileri ile hem yüzünüzü hemde duygularınızı okşan bir kamp alanı.

Çadırınızı kendiniz getirebilir ya da tesisten kiralayabilirsiniz. Çadırınızı kendiniz getirirseniz 30 – 50 TL arasında değişen konaklama bedelleri mevcut.

Detaylı bilgi ve rezervasyon için kendi web sitesini inceleyebilirsiniz.

http://campingbozcaada.com/fiyat-listesi/

4. Kabak Koyu

Kabak Koyu’da Türkiye’nin En İyi 10 Kamp Alanı Listesi’nde kesinlikle bulunması gereken bir doğal güzellik. Buradaki doğa ve tabiat o kadar özel ve güzel ki.. Buradaki yerel işletmeciler kendi aralarında koydukları kuralların dışına çıkmamaktadırlar.

Bu kurallar ulaşımı zor kılsa da özel bir bitki türünün ülkemizden silinip gitmesine, kaybolmasına engel olmaktadır.

Her ne kadar yorulursanız yorulun, her ne kadar terlerseniz terleyin. Günün sonunda “İyi ki..” diyeceksiniz.

Kabak Koyu’nda tesis bulunmamaktadır. Bu yüzden çadır kurmak ya da bungalov evlerde konaklama tercihlerinden birisini yapmak zorunda kalabilirsiniz.

Hangisini seçerseniz seçin, ikisinden de çok büyük keyif alacağınıza eminim.

“1000 yıldızlı bir tatil köyü arıyorsanız Kabak doğru seçim olacaktır.”

Öneri: Kampa yeni başlayacaklar için öneriler

5. Assos Club Beyaz

Öncelikle şunu söylemeliyim ki gerçekten yatırım yapılmış bir tesis. İşte tam da bu yüzden Türkiye’deki en iyi 10 kamp alanı yazımda bu tesise yer vermek istedim.

İşini profesyonel olarak yapan bir işletmeci, garson ve kampçılardan kurulu bir düzen. Sanki herkes profesyonel ve herkes bir şeylerin güzelleşmesi için uğraşıyor.

3 farklı konaklama imkanı sunan bu güzel tesis görsel bir kirlilik oluşmaması adına kendi çadırınızı kurmanıza izin vermiyor. Çok tatlı bez çadırları, bembeyaz cibinlikleri olan bembeyaz bungalovları var. Tertemiz bir tesis gerçekten. 

Asos’un güzelliğini tam manası ile yansıtan bu tesisin uygun fiyatları da yüz güldüren cinsten.

Detaylı bilgi ve rezervasyon için kendi web sitesini inceleyebilirsiniz.

http://www.assosclubbeyaz.com/

6. Akyaka Orman Kampı

Son yıllarda oldukça gözde ve popüler olan Muğla’nın ilçelerinden Akkaya ve Gökova inanılmaz bir doğa harikası imiş. Türkiye’de yaşayıp yıllardır gitmediğim için pişmanlık yaşadım.

Akkaya Orman Kampı’nın Türkiye’deki en iyi 10 kamp alanı listesine girmesinin sebeplerini açıklamak gerekirse,

Akkaya Orman Kampı, Gökova’nın biraz ilerisinde orman içerisine kurulmuş muazzam bir konaklama alanı. Bu kamping misafirlerine 2 farklı şekilde konaklama imkanı sağlamaktadır.

Bu tesisin çadırlarını ve ortak alanları oldukça temiz ve kamp alanı organizasyon mekanizmaları oldukça gelişmiş. Çadır dışında ise konaklayabileceğiniz taş evlerde de konaklayabilirsiniz.

Gökova’nın mavi bayraklı plajında suya girmek ve yüzmek ise bu tesisi en gidilir kılan etmenlerden. Tertemiz ve berrak suyunda dinlenmenin keyfini yaşamalısınız.

Yeşil ile mavinin aşığı iseniz burası sizin için biçilmiş kaftan. Yeşil ile maviyi baktığınız her açıda görebilir ve yapacağınız doğa aktiviteleri ile en eğlenceli doğa tatilinizi bu tesiste yapabilirsiniz.

Palmiye ağaçlarının altına kahvaltınızı yaparken, samimi ve içten insanların kahkahaları, sohbetleri de sizi içerisine alıyor. Her gün sabah olmasını sabırsızlıkla bekliyorsunuz.

İşte tamda bu yüzden Türkiye’nin en iyi 10 kamp alanı listemde bu tesise de yer vermek istedim.

7. Çubucak Orman Kampı

Türkiye’deki en eski organize kamp alanlarından biri olan Çubucak Orman Kampı bizim ailemizde 3 kuşağında kamp yaptığı oldukça eski bir tesisdir.

Bu tesisi mükemmel kılan şeylerin başında, kolay ulaşılabilir olması, uygun fiyatlı olması ve koya hakim olacak şekilde güzel bir alana kurulması gelmektedir. Bunun yanı sıra, yıllarca o bölgeye ev sahipliği yapmış yıllar yılı yaşlanmış ağaçların serin gölgesi altında bir hamakta yatma keyfine ise paha biçilemez.

Bir çok artının bir arada bulunması sebebi ile bu tarihi kamp yerini Türkiye’nin en iyi 10 kamp alanı listeme eklemek istedim.

Eski ve organize bir kamp alanı olduğu için fiyatları gayet uygun. Bu yüzden sezonluk kampçı misafirlerini uzun süreli olarak ağırlamaktadır. Kampa gittiğinizde sanki bir komşunuzun evine misafirliğe gitmiş gibi hissedebilirsiniz kendinizi.

Seneye oraya yeniden geleceğini bilen bilinçli bir kitle kamp yaptığı için ortak alanlarda çöp dahi görmeniz oldukça düşük bir ihtimal.

Tuvaletlerin kamp alanına koku yapmaması için oldukça uzak bir alana kurulması ise bambaşka bir artı. Sizde bu yazı anlamlı kılmak isterseniz;

Detaylı bilgi ve rezervasyon için kendi web sitesini inceleyebilirsiniz.

http://cubucakcamping.com/

8. Aktur Kamping Kamp Alanı

Aktur Datça yolu üzerinde, oldukça güzel bir koyda yer almaktadır. Aktur Kamp Alanı aynı zamanda bir sitenin tesisi olduğu için oldukça temiz ve kullanışlı bir tesis. Çadır kampı konaklama alanı ve tesis konaklama alanı ile 2 farklı şekilde konaklama imkanı sunmaktadır.

Su sporlar ve doğa etkinlikleri açısından diğer kamp alanlarına göre oldukça zengin bir tesis. Yürüyüş yolu, trekking, okçuluk, balık avlamak, tenis kortu yapabileceğiniz aktivitelerden sadece bir kaçı.

Tam da bu yüzden Aktur Kamp Alanına, Türkiye’nin en iyi 10 kamp alanı listesinde yer vermek istedim.

9. Deniz Kamping Kamp Alanı

Deniz Kamping, Bademli Köyü’nde yer almaktadır. Doğası, ağaçları, zeytinlikleri ve sıcak kanlı insanları ile oldukça farklı bir dokuya sahip olan bu kampingte doğaya aşık olmak işten bile değil.

Köy halkının kültür seviyesinin oldukça yüksek olmasının yanı sıra, iddia ediyorum ki Türkiye’nin en doğal kalabilmiş köylerinden de bir tanesidir, Bademli Köyü.

Dikili, Sarımsaklı, Ayvalık gibi eğlence ve kültür merkezlerine yakınlığı ile de kampçıların kamp dışı aktivite yapmasına imkan sağlamaktadır. Bu kadar güzel bir tabiat harikasından olur da sıkılırsanız, yeni rota yelpazeniz oldukça geniş.

Şeytanın ayakizi, yat turları, lunapark, eğlence mekanları ve restorantlar bu rotalardan sadece bir kaçı.

Bademli köyüne gittiğinizde, Deniz Çadır Kamping’te kalabilir ya da köydeki evlerde de konaklayabilirsiniz.

Bu köye gitmeli ve bu köyü mutlaka görmelisiniz.

Detaylı bilgi ve rezervasyon için kendi web sitesini inceleyebilirsiniz.

https://www.denizkamp.com/

10. Akbük Doğa Kamping Alanı

Akbük Koyu oldukça bakir ve sessiz kalan kamp alanlarından bir tanesi bunun sebebi ise aramadan sormadan bulunamayacak bir yer olmasından kaynaklanıyor. Burayı ararken bir çok misafir gibi bizde kaybolduk ve sonradan yolumuzu sorarak bulduk. Bu yüzden bu alana Muğla’nın gizli bir cenneti demek kesinlikle doğru olacaktır.

Tesis olarak bugüne kadar gittiğim kamp alanları içerisinde vasat olan yerlerden birisi ancak, inanılmaz doğası ve tabiatı ile Türkiye’nin en iyi 10 kamp alanı listesine dahil edeceğim bir kamp alanı.

Dinlenmek, keşfetmek, ruhunuzu arındırmak ve sevdiklerinize vakit ayırmak isterseniz bu kamp alanı tam size göre.

Gitmeden önce mutlaka Doğa restorantı arayın. Asıl işleri kamp işletmeciliği olmadığından önceden randevu almanızda fayda olacaktır.

Kendi siteleri olmadığı için detaylı bilgi ve rezervasyon için kendi facebook profillerini inceleyebilirsiniz.

Akbük Doğa Restaurant & Butik Otel / @AKBUKDOGA

Bonus

11. Editörün Tavsiyesi

Benim gideceğim kamp alanında deniz, kum, güneş, doğa ve ağaçlar olacak.. Üstelik hepsiiii bir arada olacak. Üstüne üstlük birde İstanbul’a yakın olacak diyorsanız; Sahil Kamp İstanbul – Şile sizin için biçilmiş kaftan.

3 farklı şekilde konaklama imkanı sunan bu tesiste, ağaçların altında çadır kampı kurabilirsiniz. Müstakil evlerde aileniz ile kalabilir ya da denize nazır bungalovlarda sabahlayabilirsiniz.

Gündoğumu ve gün batımının ayrı ayrı keyif yaşattığı, tuzlu deniz suyu kokusu ve çam ağacı kokusunu iliklerinize kadar hissettiğiniz bu tesisi mutlaka denemelisiniz.

İstanbul’a yakınlığı ve tesis kapasitesi sebebi ile Türkiye’nin en iyi 10 kamp alanı listesine bonus olarak giren Sahil Kamp İstanbul yaz ve kış mevsimlerinde sizi bekliyor.

Detaylı bilgi ve rezervasyon için kendi web sitesini inceleyebilirsiniz.

12. Editörün Hanımının Tavsiyesi

Evet arkadaşlar, son kamp yeri önerimizi yazarken “Hanımcılık kazanacak dediğinizi duyar gibiyim!” Normal şartlar altında eşim sinekten, böcekten dahi korkan bir insandı. Fakat evlendikten sonra bir kamp insanı çıktı içerisinden. Artık benden çok kampları ve çadırları seven doğa aşığı bir kadın oldu kendisi.

Onun da tavsiyesi, Seferoğulları Kamping.

Ağva ve çadır denildiği zaman akla ilk gelen yer Seferoğulları Kamping’tir. İstanbul’a yakınlığı ve sezon/ziyaretçi grafiğine bakıldığı zaman Türkiye’nin en dolu kampinglerinden bir tanesidir.

Bu yüzden Türkiye’deki en iyi 10 kamp alanı listesi içerisinde bonus olarak yer vermek istedim.

Seferoğulları Kamping çözümcül işletme olma gayesi ile yola çıkmış ve kampçıların her isteğine cevap verebilme arzusu ile çalışan bir ekip. Kadir Bey, Hamiyet Hanım ve Yiğit.

Yaz kış sorunsuzca kamp yapılabilecek yerlerden bir tanesi.

Bu kamp alanında bir problemin ya da bir sorunun büyümesine izin verileceğini hiç görmedim de duymadım da o yüzden İstanbul’lu ailelerinde yoğunlukla tercih ettiği bir kamp alanı.

Bir hafta sonunuzu ayırırsanız, hiç pişman olmazsınız.

Detaylı bilgi ve rezervasyon için kendi web sitesini inceleyebilirsiniz.

http://www.seferogullaricamping.com/anasayfa

Türkiye’nin en iyi 10 kamp alanını ve bonus kamp alanlarımızı keşfetmemiz için bize destek veren, eşsiz tasarımları ile kamp hayatımızı kolaylaştıran ve karavanımızı imal eden Zabunoğlu Caretta Karavan ‘a teşekkür ederiz. Caretta Karavanlar hakkında bilgi edinmek isterseniz @zabunoglucarettakaravan instagram adresinden kendilerine ulaşabilirsiniz.

5 YORUMLAR

  1. Hanımcılık kazanacak İnanç bey tabiki ilk kamp rotamızı Seferoğlu kamping olarak düzenlemeye karar verdik.Verdiğiniz bildiler için çok teşekkür ederiz çok yararlı oldu ☺️

  2. Ne güzel tatil zamanlarında Doğa yi ve kampı seçmek…
    Bu konuda bilgi paylaşımı ve edinilmis tecrubeler çok değerli..yureginize elinize sağlık İnanç bey…Belki sizin de dilediğiniz gibi yolunmuş sevgide ve kampta kesişir..

  3. Kamp alanları Türkiye’de gerçekten böyle mi? Her çadır için belirlenmiş alan veya her kamp alanı için kişi sayısı sınırlaması yok mu? Amerika’da yaşıyorum ve dünyaca ünlü ulusal parkları geziyorum. Parkların içinde kamp yapıyorum. Burdaki sistem hem insanı hem de doğayı koruyor. Her kamp alanı gecelik kişi sayısı ile sınırlı. Rezervasyon yapmadan ise kamp yapmak yasak. Keşke durumlar Türkiye için de böyle olabilse.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yapınız
Lütfen adınızı giriniz

Enter Captcha Here : *

Reload Image