Gökyüzünün Altındaki En Güzel Yeryüzü: Didim

0

Ve işte Didim….Ege bölgesinin adını fazla duyuramadığı nadide güzellikte ki masmavi Ege’nin karayla buluştuğu en güzel kumsallarda deniz ve güneşin tadını çıkarabileceğiniz ve çevresinde ki doğa harikaları ile zamanın nasıl aktığını fark edemeyeceğiniz eşsiz bir tatil beldesi…

Didim Aydın ilinin bir ilçesidir…Bodrum ve Kuşadası arasında Bafa gölüne de olan yakınlığı ile adeta tatilin ana merkezlerinden biridir. Çevresinde bulunan tarihsel kentler başlıca Miletos,Priene antik kenti ve tabi ki Efes antik kentidir. Ancak Didim denildiği an akla gelen ilk şey tabi ki Didyma Apollon Tapınağıdır… Antik coğrafyacı Strabon, Didim’deki Apollon Tapınağı’nı dünyanın en büyük ve en görkemli tapınağı kabul eder. Antik dünyanın en önemli kehanet merkezlerinden biri olan Didyma Apollon Tapınağı, İyon’ya kent devletlerini oluşturan Efes, Priene gibi önemli kentlerin kehanet merkezliğini yapan Apollon Tapınağı’nın asıl bağlı olduğu Miletos antik kentinin kutsal alanıydı,antik dünya içinde en büyük üçüncü kutsal alanı idi;diğer iki büyük kehanet merkezleri ise, Efes’teki Artemis Tapınağı ile Samos’daki Hera Tapınağıdır…Kesinlikle bu antik kehanet merkezi ziyaretiniz sonrasında karşısında bulunan mistik cafelerde kahvenizi içip falınızı baktırmalısınız, kim bilir belki de kehanet topraklardadır..:))

Biribirinden güzel eşsiz plajları ile denizin kumun ve güneşin tadını doya doya çıkarabileceğiniz aile ortamında vakit geçirebileceğiniz onlarca küçük büyük plajı mevcuttur. Bunların en büyüğü ve biliniri olan ise Altınkum Plajıdır. Altınkum plajı yaz aylarında yaşanan yoğunlukla beraber alternatif plajlara koylara yönelinebilir… Tabi ki benim favori plajlarım Akademi -5 ,Akvaryum ve Cennet koyudur, bununla birlikte hemen hemen her yerinden denize girebilmenin mümkün olduğu bir sahil şeridine sahiptir. Genellikle plajları kumdur. Didim uzun süredir yapılan Barış festivaline ve daha çok yeni olmasına rağmen dünyada tek olması ile uluslararası düzeyde üne kavuşan Vegan Festivaline de ev sahipliği yapmaktadır. Vegan Festivali adından anlaşılacağı üzere doğal otlar sebze ve meyvelerden oluşan lezzet dünyasının kapısını aralayarak günümüzün sayılı festivalleri arasında olma yolunda hızla ilerlemektedir. Festival genellikle nisan ayının üçüncü haftasında Didyma Apollon Tapınağı çevresinde yapılmaktadır..

Unutmayın günbatımının en güzel olduğu yerlerden biridir Didim. Mavişehir bölgesinde gün batımını izlemek güneşin denizin içerisinde kaybolmasını gözlemlemek için fazlaca beklememeli güneşin denizde kayboluşuna Didim’de tanıklık etmelisiniz. Yine favori yerlerimden biri olan hem doğası hem mistik enerjisi ve gizemi ile Bafa gölünün Bodrum yolu karşısında bulunan Kapıkırı bölgesinde ise kahvaltınızı yapıp mistik kaya mezarlarını gezmelisiniz..

Didimde eğlence hayatı ise turizm sezonu ile birlikte yüksek standartlara erişir.Her türlü eğlence mekanını yelpazesinde bulunduran Didim bu konuda cep yakmayan mütevazi ölçüler de eğlenceye de açıktır.Yemek konusunda ise birçok alternatif mevcuttur ama eğer Didimde iseniz balık yemeden gitmemenizi öneririm ki bu konuda iddialı birçok işletme mevcuttur.Konaklama seçenekleri ile de yelpazesini geniş tutan belde de birçok beş yıldızlı otel ile birlikte bunlara alternatif bir çok seçenekte mevcuttur. Dört ve üç yıldızlı işletmelerin yanısıra daha düşük bütçeli konaklamalar için pansiyonlar veya günübirlik evler ile de tatilinizi geçirmeniz için ideal olanaklar sunmaktadır.

Kısacası eğer tatilinizi masmavi deniz sıcacık kumlarda eşsiz güneşin altında biraz tarih fazlaca doğa ile biraz da eğlenceyi de serpiştirerek yapalım diyorsanız evet aradığınız yer işte bu Didim gari…

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yapınız
Lütfen adınızı giriniz