Büyük İskender’in Cenneti; Nemrut Krater Gölü

0

Sönmüş bir volkan olan Nemrut Dağı’nın zirvesinde yer alan Nemrut Krater Gölü, Bitlis İli, Tatvan ilçesi sınırları içinde yer alıyor. Büyük İskender’in Doğu seferi sırasında keşfettiğine inanıldığından dolayı “Büyük İskender’in Cenneti” olarak da anılıyor. Nemrut Kalderası büyüklük açısından Türkiye’de birinci, Avrupa’da dördüncü ve dünyada on altıncı sırada yer almaktadır. Aynı zamanda içinde göl olan dünyanın ikinci büyük kalderası unvanına sahip. Nemrut Kalderası, çok büyük bir volkanik patlama sonucu oluşan bir çöküntü nihayetinde bu çöküntünün içinin su dolmasıyla meydana gelmiş. Tüm bu güzellikleri bünyesinde barındıran yer 2003 yılında “Tabiat Anıtı” olarak ilan edilmiş.

En yüksek noktası 2935 m’dir. Batı yönünde 8,5 km, kuzey-güney yönünde 7 km çapa ulaşan eliptik bir yapıdadır. Kalderanın en önemli kaynak değerleri olarak, bulunduğumuz yerden de muhteşem görüntüleriyle büyülendiğimiz büyük ve küçük göl gösteriliyor. Renginden de anlaşılacağı üzere suyu yeşil renk görünen küçük göl sıcak suya sahip, derinliğinin 11 m olduğu belirtiliyor. Sıcak su mineral bakımından da oldukça zengin. Ilıgöl’de su sıcaklığının kış mevsiminde 40 dereceye, yaz mevsiminde ise 60 dereceye kadar ulaştığı söyleniyor. Büyük göl ise yaklaşık 15 kilometrekarelik yüzölçümüyle kraterin batı yarısını ve en büyük gölünü oluşturuyor. Bu gölün suyu soğuk olup, en derin yeri 155 m olarak kaydedilmiş.

ULAŞIM

Nemrut Krater Gölü, Tatvan, Ahlat ve Güroymak ilçelerine ait topraklar arasında yer alıyor.  Krater gölün bulunduğu alan, Tatvan ilçesine 20, Ahlat’a 24, Bitlis iline ise 32 km uzaklıkta. Havaalanı olan illerden en yakını olan Muş’a 64 km, Van’a ise 196 km uzaklıkta.

NELER YAPILABİLİR?

Nemrut’da doğa sporları açısından birçok etkinliği yapabilmek mümkün; doğa yürüyüşü, kaya tırmanışı, yamaç paraşütü, kuş gözlemciliği, foto safari, çadırlı kamp sayılabilir. Ayrıca, Krater Göl’üne varmadan giriş alanında kurulan kış tesislerinde kayak sporu da yapabilirsiniz.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yapınız
Lütfen adınızı giriniz