Budva’da Gidilebilecek En Güzel 5 Plaj

0
48

Budva! Karadağ’ın belki de en güzel sahil şehri. Kotor’u da gördükten sonra gerçekten “en güzel” mi çok tartışmaya açık bir konu aslında ama Kotor bir körfez olduğundan mı bilinmez, şehir içinde denize girmek için öyle aşırı farklı seçenekleriniz yok. O yüzden bu yazımın konusu Budva’nın en güzel 5 plajı olacak.

Konuya girmeden önce kesinlikle bilmeniz gereken bir şey var, eğer her gittiğiniz yerde şezlong şemsiye parası vermek istemiyorsanız (2 şezlong 1 şemsiye ortalama €15) sahil kenarındaki marketlerde küçük şemsiyeler satılıyor. Biz iki kişi bir şemsiye aldık €8 idi. Aşağıda yazacağım her plajda havlunuzu kuma serip kendi şemsiyenizle ekstra bir ücret ödemeden takılabilirsiniz. Hele öyle kesin şezlong olsun falan demiyorsanız her gün vereceğiniz paralara hiç değmez.

Hadi çok uzatmadan başlayalım:

Slovenska Plaza

Budva’ya ilk gittiğimiz gün saat 15.30 falandı, o yüzden otelimizden çok uzaklaşmak istemedik ve en yakın olduğumuz plaj Slovenska’ydı. Zaten eğer Budva’nın merkezinde kalıyorsanız yürüyüş mesafesinde, bizim kaldığımız otelden(Venera Apartments) 10 dk yürüme mesafesi uzaklıktaydı. Yollarda çok yorulduğumuzdan olabilir, Slovenska’nın kalabalığı bizi pek üzmedi. Yoksa baktığınızda İstanbul’da gidebileceğiniz herhangi bir halk plajı kadar kalabalıktı.

Genel olarak Karadağ’ın denizi soğuk zaten, ama Slovenska’nın denizi daha bi soğuk geldi bize nedense. Biz herkesin girdiği yerden denize girdik, ama sahilde birkaç tane beach club tarzı yer var böyle masalarda kızlar dans ediyor aşırı yüksek sesli müzik çalıyor falan. Bize pek hitap etmediği için hiç öyle bir yere gitmedik, o yüzden hangisi daha iyidir bilemiyorum. Deniz Karadağ’ın genelinde olduğu gibi biraz taşlık, o yüzden deniz ayakkabısı çok iyi bir fikir olabilir.

Önerilen içerik: İstanbul’a Yakın 10 Hafta Sonu Kaçamağı Rotası

Jaz Beach

Burası bizi en çok hayal kırıklığına uğratan plaj oldu açıkçası. Budva’ya gitmeden önce yaptığımız araştırmalarda, okuduğumuz bloglarda falan hep “Jaz Beach harika, mükemmel” falan gibi gereksiz abartılmış yorumlar okuduk. Buraya gitmek için yukarıda bahsettiğim Slovenska Plajı’nın girişinden kalkan otobüslere biniyorsunuz ve trafiğe göre 15-30 dk arasında Jaz Beach’e varıyorsunuz. Belki bizim gittiğimiz zaman akıntı falan vardır bilmiyorum ama deniz çok pisti. Sadece bir tık daha az taşlıktı o yüzden insanlar o kadar ölüp bitmiştir belki bilmiyorum.

Çocuklu aileler için keyifli olabilir çünkü çocukların oynayabileceği şişme oyuncak tarzı şeyler var hem kumda hem de denizde. Bunun dışında su sporu yapmak istiyorsanız yine burada böyle bir şansınız var, ancak Euro’nun durumunu düşününce Türkiye’de çok daha ucuza yapabileceğiniz bir şeyi neden orada daha pahalıya yapasınız? Yine de bir seçenek olarak aklınızda bulunsun tabii. Bir de eğer Jaz’a nerden gidebileceğinizi birine falan sormak isterseniz plajın adı “yas” olarak okunuyor, bir yazıldığı gibi telaffuz etmeye kalkınca kimse anlamamıştı..

Mogren Beach

Bilmiyorum herkes benim kadar yüzdüğü yerin manzarasından etkileniyor mu, ama Budva’nın güzeller güzeli Old Town’ını izleyerek yüzmek istiyorsanız gelmeniz gereken yer kesinlikle Mogren Beach (yine de favori manzaram değil, ona da gelicez :P) Budva’nın merkezinde kalanlar için Slovenska ne ise, Old Town’da konaklayanlar için de Mogren o. En az Slovenska kadar kalabalık, ve bir de meşhur dans eden kız heykelinden dolayı turistik de bir yer. Sessiz sakin bir yerlerde denize girmek istiyorsanız Mogren son seçeneklerinizden biri olmalı.

Burada denize girmenin iyi yönlerinden biri de Old Town’ın dibinde olduğunuz için bir şeye ihtiyacınız olduğunda veya karnınız acıktığında seçenekleriniz inanılmaz fazla oluyor. Mogren dediğim yer Old Town’a biraz daha yakın olduğu için daha da kalabalık, bir de Mogren 2 var. O da dans eden kız heykeli’ni geçtikten sonra. Orası da kalabalık aslında ama Mogren’e göre bir tık daha iyidir sanırım.

Önerilen içerik: Nedir bu Bernina Treni?

St. Nicholas Adası (Hawaii)

Budva’da yüzmeyi en çok sevdiğim yerlerden birisi Hawaii adası oldu. Buraya Hawaii demelerinin sebebi suyun resmen cam gibi olması. Slovenska Plajı’ndan kalkan küçük teknelerle ulaşıyorsunuz buraya da, gidiş dönüş €3-5 arası. Fiyat değişiyor çünkü sizi bi direkt Hawaii’ye götüren botlar var, bir de Budva rivierasında tekne turu yaptırdıktan sonra sizi Hawaii’ye bırakan botlar var. Biz yüzemedikten sonra manasız diye düşündük o yüzden direkt Hawaii’ye geçtik. Burada deniz ayakkabısı gerçekten şart çünkü taşlar inanılmaz büyük. Su sanırım şimdiye kadar girdiğim en soğuk sulardan biriydi, ama o kadar güzel hissediyor ki insan kendini orada yüzerken.. Resmen deniz gözlüğünüz olmadan denizin altını görebiliyorsunuz baya net bir şekilde. Budva’da daha fazla vaktim olsa kessinlikle bir kere daha buraya giderdim.

Sveti Stefan

En sevdiğimi tabi ki en sona bıraktım! Sveti Stefan bizim favori yerimiz oldu çünkü hem denizin ısısı tam yerindeydi, hem de yüzerken istediğimiz gibi bi manzara tam olarak burada vardı. Sveti Stefan Adası’nın üzerine çıkamıyorsunuz ancak kenarlarında denize girmek serbest. Buradaki restoran bir tık lüks dolayısıyla da pahalı, ama eğer fırsatınız varsa önereceğim şey burada gün batımında denize girmek olur.

Buraya ulaşımı da yukarıda yazdığım gibi Slovenska Plajı’nın girişinden kalkan otobüslere binerek yapabilirsiniz. Trafik yokken bi 20 dk kadar sürüyor ve deniz kenarına ulaşmak için baya bir merdiven inmek gerekiyor ama kesinlikle değiyor. Biz sanırım buraya 3 kere gittik, düşünün ne kadar sevdik

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yapınız
Lütfen adınızı giriniz