Amerika vize başvurusu nasıl yapılır?

1
53

Herkesin gözünde büyüttüğü Amerika vizesi başvurusu hakkında kısa bir yazı yazmalıyım diye düşündüm . Evet birçok kişi Amerika dendiğinde ulaşımdan önce dert ettiği konudur vize…. Vize almak birçok insan için onlarca evrakla boğuşmak toparlamak bunları farklı farklı yerlerden temin etmeye çalışırken hem zaman kaybı hem de maddi kayıp olarak değerlendirmekte ve hayali olan Amerikaya ulaşma aşamasına geçememektedir.

Amerika vize başvurusu nasıl yapılır?

Amerika vizesi sanıldığından çok daha basit ve zahmetsiz… Diğer ülkelerin ve özellikle shengen vizesi uygulamasından çok daha farklı bir kulvarda farklı bir uygulama içerisinde … Onlarca evrağı temin edeceğim , uçak bileti alacağım otel rezervasyonu yapmam gerekli seyahat sigortası falan filan işte tüm bunları unutun Amerika vizesi başvurusu için https://ceac.state.gov/genniv/ adresinden DS-160 formunu eksiksiz ve hatasız ;sorulan tüm soruları gerçek ve yanıltıcı olmayacak şekilde net doldurmanız sizin vizeye giden yolda ki en büyük avantajınız olacaktır..

Amerika vize başvurusu için gerekli belgeler

America vizesi DS-160 başvuru formunu doldurmanız için ilk ve tek gerekli olan şey ise vesikalık fotoğrafın digital kopyası çünkü bu kopyayı upload etmeniz gerekecek.

– Fotoğrafın boyutları 50 mm x 50 mm olmalıdır ve baş fotoğrafın ortasında yer almalıdır.

– Saçın üst kısmından çenenin alt kısmına kadar olan baş mesafesi/uzunluğu 25 mm – 35 mm olmalıdır.

– Göz seviyesi de fotoğrafın alt hizasından itibaren 28 mm – 35 mm olmalıdır.

Bu ayrıntıları lütfen fotoğrafçınız söyleyiniz çünkü bu sadece vize de değil Amerikaya girişte karşılaşacağınız bir sorun olarak önünüze çıkmasın…

Önerilen içerik: 2019 vizesiz gidilen ülkeler

Amerika vize başvuru formu

Evet artık fotoğrafı upload ederek DS160 formunu doldurma aşamasına geçebilirsiniz. Eğer turist olarak gidecek iseniz B1 –B2 göçmen olmayan turist vize kategorisini seçerek ilerlemelisiniz.

Form birçok sayfadan oluşmakta ve her sayfayı kaydederek gidin ve formda belirtilen referans numarasını bir yere kaydedin ki sistem sizi attığında tekrardan başa dönmek zorunda kalmayın.

Formda sorulan soruların basitliği ve ya gerektirliliğini düşünmeden lütfen eksiksizce doldurun… Unutmadan form ingilizce olsa da formu doldurmadan önce Türkçe seçeneğini kullanırsanız öğelerin üzerine geldiğinizde Türkçeye çevirisini görebilirsiniz. Formu doldurduktan sonra bilgisayarınıza indirmeyi ihmal etmeyiniz.

Önerilen içerik: Mini bütçeyle Avrupa seyahati

Amerika vizesi başvuru randevusu ve 2019 fiyatı

https://ais.usvisa-info.com/tr-tr/niv adresinde bulunan 2 nolu seçenek ile Amerikan konsolosluk siteminde bir kullanıcı hesap açıyorsunuz. Bu hesabı açtıktan sonra ise size gerekli talimatlar ile randevu ve ödeme kısmına atıyor. Ödemeyi kredi kartı ile yapabiliyorsunuz. Ödeme tutarı 2019/Mayıs itibari ile 160 USD’dir.

Ödemeyi gerçekleştirdikten sonra sayfa sizi randevu sistemine atacaktır. Türkiye için İstanbul ve Ankara illerinde müsaitliğe göre randevu verecektir ve randevunuz tamamladıktan sonra artık yüz yüze görüşme için ve muhtemel Amerika vizeniz için artık gün beklemeye başlayabilirsiniz. Kendi izlenimim ve araştırmalarıma göre vizenizin ön başvurudan sonra ki değerlendirme aşamasında dikkat ettikleri konuların başında sizin turist olarak gittiğiniz Amerikadan tekrar Türkiyeye dönebileceğinizin geçerli nedenleri konusunda yoğunlaşıyorlar.

Amerika sizden kart bilgisi tapu yada banka dökümü felan istemiyor hatta dönüş bileti de istemiyor sadece döneceğinizden emin olmak istiyor. Eğer bu döneceğinizden eminseniz ve geçerli nedenleriniz varsa vizeni kesinlikle sizindir..

Amerika vize başvurusu yüz yüze görüşme aşaması ve tavsiyeler

Gelelim yüz yüze görüşme kısmına… Randevu saatinizden önce orada olmanızı tavsiye ederim.. Çünkü daha önce de alabiliyorlar. Ben İstanbul konsoloslukta görüşmeye gitmiştim ve konsolosluk binası ile beraber o Amerika gizemi ve güvenlik unsurları başlıyor adeta.


Bir kaleye girer gibi birçok güvenlik noktasından devasa kapılardan geçip görüşme yapılacak alana gidiyorsunuz ve bu aşamada sürekli sizi yönlendiren görevliler var.


Görüşme alanında yine sizi yönlendiren görevli arkadaşlar parmak izine ön kontrollöre yönlendiriyorlar.

Daha sonra ise sıra numaranıza göre yüz yüze görüşme için bekliyorsunuz… Bu bekleme esnasında lütfen tedirgin olmayın ve heyecanınızı kontrol edin. Siz kendinizden emin olursanız ve rahat olursanız orada ki bulunan sistemler de sizden emin olacaktır.

Görüşme sıranız geldiğinizde bankalarda olduğu gibi bir bankoya gideceksiniz kişi size İngilizce ya da Türkçe tercihinizi soracak ki İngilizceniz yeterli değil ise hiç tereddüt etmeden Türkçe iletişime geçin…

Birkaç soru soralacak ve bu sorular kişiye duruma göre değişkenlik gösterse de tüm sorular zaten doldurduğunuz DS-160 formundan gelecek.

Eğer eksiksiz ve yanıltıcı bir bilgi girmemiş iseniz sorulan soruları tereddüt etmeden cevaplarsanız ki en fazla 3-4 soru soruyorlar. Bana 1 soru sordu ve cevapladım.

1 hafta sonra Sri Lankaya gideceğim işte biletim gerekirse pasaportumu sonra bırakayım derken çoktan adam bana yarın alırsın PTT den dedi ))) ve bana onay kağıdını PTT den kargoyu beklemem gerektiğini belirten yazıyı vermişti bile. Pasaport yaşadığım yere benden daha önce gitmişti…

İşte herkesin gözünde büyüttüğü Schengen vizesi bu kadar zorsa Amerika bize hayal dediği o vizeyi almak sadece bundan ibaret.. E hadi ne duruyorsunuz Amerika için…

1 YORUM

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yapınız
Lütfen adınızı giriniz

Enter Captcha Here : *

Reload Image