1 Günde Samsun’da Gezilecek Yerler

0

Samsun’u hayatımız boyunca milli mücadele ateşinin ilk kıvılcımlarının yakıldığı yer olarak bildik. Ben şehirlerin ruhu olduğuna inanırım ve milli mücadele için yakılacak ateşin başka bir yerde başlatılmasını da bekleyemezdim. Kesinlikle milli mücadele için gerekli olan ve o ruhu taşıyan seneler geçmesine rağmen de hala onu koruyan bir şehir Samsun.

Sahili, denizi, havası her şeyi ile size güçlü bir milletin yeniden ayağa kalkması için gerekli olan tüm motivasyonu sağlıyor. Belki de hayatımız boyunca Samsun’u bizler şu an olduğu yere koyduk. Yine de diyorum ya şehirlerin de ruhu vardır. Bu ruhu başka şehirde bulamazsınız. Bir yeri en iyi keşfetme yöntemi orayı havası ve suyu ile solumaktır. Size Samsun’u anlatacağım ancak en iyi keşfi oraya giderek yapabilirsiniz.

Bu farklı ruhsal yapısını kenara koyacak olursak Samsun fena nemli bir şehir. Gittiğimizde havada bulut bir hayli fazlaydı ve güneş bize yüzünü göstermedi. Hatta yer yer yağmur atıştırdı ancak yine de o kadar bunaltıcı bir hava hakimdi ki İstanbul’dan daha fazla terlettiği kesin. Yorgunluğumuz ve ertesi günü hemen Amasya’ya geçeceğimiz sebebiyle çok fazla kalamadık. Ancak altı yedi saatlik güzel bir geziyi dostlarımızla beraber yapabildik. Samsun’da yaşadıkları için birkaç saat için bizi en güzel yerlerine götürdüler. Samsun mini gezi rehberimiz gelsin o zaman.

SAMSUN’DA NELER YAPILIR? NERELER GEZİLİR?

Samsun’da neler yapılır sorusunun cevabını hiç sormadık. Hiçbir siteye de bakmadık. Otogarda indik ve arkadaşlarımız bizi nereye götürse razı olacak bir şekilde yola koyulduk. Samsun otogarda indiğiniz taktirde buradan geçen minibüslere binerek  dolaşmanız mümkün. Bu minibüsler taksi gibi. Halk otobüsü de bulunuyor. Özel araç ile gezdiğimiz için toplu taşıma konusunda bir fikrim olmayacak ancak etrafta gördüğüm kadarı ile tramvay da bulunuyor ve bu toplu taşımalar ile aşağıda sizler için sıralayacağım Samsun gezi yerlerine rahat ulaşabilirsiniz.

Samsun gezisinde neler yapılır diye aramızda konuşurken ilk gittiğimiz yer güzel bir manzarası bulunan Baruthane Tepesi oluyor.

SAMSUN BARUTHANE TEPESİ NEREDE?

Samsun’da çok güzel manzarası bulunan bu tepe İlkAdım’da bulunuyor. Tepenin şimdiki adı Amisos tepesidir. Eski adı ile de Baruthane Tepesi olarak bilinmektedir. Burada MÖ 3. Yüzyıla ait mezar odaları bulunmaktadır. Arkeologlar tarafından keşfedilene kadar define soyguncuları tarafından talan edilmiş bu yüzden de tümülüsler hasarlı durumda. Manzarası iki adet aslan heykelinin bulunduğu sahile bakıyor. İçerisinde ahşap yollar var ve ağaçların arasında serin bir yürüyüş için ideal. Burada kahvaltı yapmak için restoranlar, vakit geçirmek için ise cafeler bulunuyor. Güzel manzara eşliğinde kahve ya da çay içerek vakit geçirebilirsiniz.

Burada baya güzel kareler çekerek samsunun ilk defa gördüğüm bir yerine gidiyoruz: Amazon heykeli

SAMSUN AMAZON HEYKELİ

Amazon kadınlarını çok duydum. Birçok filmde de izledim ancak cahilliğime verin bu kadınların köyünün Samsun’da bulunduğunu hiç ama hiç bilmiyordum. Bu sebeple de temsili bir köy yapmışlar ve amazon kadınları temsil eden bir heykel burada bulunuyor. Tek kelime ile bayıldım. Harika görünüyor. Burada iki adet birbirine bakan ağzı açık aslan heykeli de bulunuyor. Bu aslan heykelinin içerisinde ise amazon köyünden bulunan Amazon kadınlarına ait kalıntılar var. Bu kalıntılar tabi ki savaş araç gereçleri. Aynı zamanda Amazon kadınlarının savaşçılıklarının da resmedildiği kabartmalar mevcut. Samsun’un en güzel yerlerini gezsem bu kadar hayran kalmazdım herhalde. Şimdi anlıyorum milli mücadele ruhunu başlatan o kıvılcım neden buradan çıkmış.

Amazon heykelini biraz inceledikten sonra Samsun Amazon Kadınları Müzesi’ne gidiyoruz.

SAMSUN AMAZON KADINLARI MÜZESİ

Buraya giriş ücretli ancak diğer müzelerden çok çok ucuz. Öyle ki öğrenci bir lira tam iki lira olarak ödeniyor. Size bir bilet ya da jeton vermiyorlar. Bir liraları sırayla tık tık atıyorsunuz ve turnikeden geçiyorsunuz. Bir güvenlik orada size yardımcı olmak üzere bulunuyor. Müzede Amazon kadınlarının yaşamları balmumu heykeller ile resmedilmiş.

Erkekleri köle olarak kullanıyorlarmış ki zindanlarda hapis olarak tuttuklarını gösteren görseller var. Günlük yaşamları ve savaşta kullandıkları bütün araç gereçler de burada bulunuyor. Aynı zamanda giyimlerine dair bütün detayları da görebilirsiniz. Çok tarz olduklarını söylemek gerek. Çok büyük bir müze değil. O yüzden buradan erken çıktık. Burada denizin içeri bir girintisi var ve göl ya da su birikintisi her neyse deniz bisikleti binmek için ideal bir yer bulunuyor. Bu su birikintisinde ailecek keyifli bir kano gezisi yapabilir ya da deniz bisikletine binebilirsiniz.

Amazon köyü müzesinden sonra Samsun’da gezimizi sahilde yürüyerek yapıyoruz. İlkAdım- Zafer sahilini gezerken güzel manzaralar çıkıyor karşımıza. Burada da faytonlar bulunuyor. Hiç hoşuma gitmeyen ama gördüğümde yüzümü gülümseten renkli faytonlar var. Sadece sahilde böyle dursalar renkli ve cıvıl cıvıl… Arada bir yürüseler sadece böyle koşmak zorunda bırakılmasa bu hayvanlar.

Her şeyi kafamda yaşarken aklına ne gelirse bir arada bulabileceğimiz bir yere gittik; Yabancılar Çarşısı

SAMSUN YABANCILAR ÇARŞISI NEREDE? NASIL GİDİLİR?

Buraya her yerden giden minibüs ve otobüsler var. Ayrıca tramvay da yanından geçiyor. Tramvay kullanarak da buraya ulaşabilirsiniz. İçerisinde hediyelik bir sürü eşya bulunuyor. 7’den 70’e herkese hitap edecek harika hediyelik eşyalar bulunması beni hemen etkiledi. Çok sevdiğim ve her yerden alarak biriktirdiğim magnetlerime yenilerini ekledim. Çok da mutlu oldum. Ne yalan deyim. Ben böyle şeylerle mutlu oluyorum. Burayı istediğiniz gibi gezebilirsiniz. Çok büyük ve uzun saatlerinizi alacak bir yer. O yüzden kısa bir alışveriş olması için kendinizi tutun.

SAMSUN’DA NE YENİR?

Samsun’da ne yenir kısmına geldiğimiz için rahatladım. Bir yerdeki lezzetler orayı en iyi anlatan şeylerdir. Burada her yerde bulunan Kamyon Dürümler meşhurmuş. Bir de pidesi varmış ancak biz sadece bu Kamyon dürümden yedik. Bu ismin sebebi ise işletmenin kamyon dekorasyonunda yapılması. Marjinal ve güzel bir fikir. Eskiden arabacılar vardı. Hala vardır eminim ama ben göremiyorum. Üniversitede bu arabacılardan köfte, et mangal alırdık çok lezzetli olurdu.

Samsun gezimiz bu kadardı. Bir yere giderken, Samsun üzerinden geçerseniz gidilecek güzel yerler buralar. Bu arada Mustafa Kemal Atatürk’ün İstanbul’dan Samsun’a geldiği o güzel geminin müzesi de burada yer alıyor. Açık olduğu saate denk gelirseniz kesinlikle gezin. Biz gezemedik maalesef. Ayrıca bu geminin geldiği gün de sahilde maket bir gemi ve balmumu heykeller ile canlandırılmış. Ne diyelim ki onlara binlerce kez teşekkür borçluyuz. Hem bu güzel Samsun’u hem de her bir köşesi ayrı güzel bu vatanı bize bıraktıkları için. Bırakırken de çok büyük mücadele verdikleri için.

Binlerce kez teşekkür. Teşekkürler Mustafa Kemal Atatürk.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu yapınız
Lütfen adınızı giriniz